1. pl
  2. en
Maćkowiak, najlepszy administrator w Poznaniu, Opiekun nieruchomości w Poznaniu, Czy warto wynajmować mieszkanie w Poznaniu?
przekazanie mieszkania najemcy,
protokół zdawczo-odbiorczy,
jak uniknąć problemów przy wyprowadzce,
przygotowanie mieszkania na wynajem,
błędy przy przekazaniu mieszkania,
najem mieszkania bez konfliktów,
dokumentacja przekazania mieszkania,
profesjonalne zarządzanie wynajmem
26 lutego 2025

Jak przekazać mieszkanie najemcy, żeby uniknąć kłopotów przy wyprowadzce?

Dlaczego prawidłowe przekazanie mieszkania jest tak ważne?

Przekazanie mieszkania najemcy to istotny moment, który może wpłynąć na sposób zakończenia współpracy z najemcą. Niedbałe przygotowanie lokalu lub brak odpowiednich dokumentów mogą prowadzić do nieporozumień, a nawet sporów przy wyprowadzce. W tym artykule podpowiadamy, jak prawidłowo przekazać mieszkanie, aby zminimalizować ryzyko problemów przy jego zwrocie.

Przygotowanie mieszkania przed przekazaniem

Zanim oddasz mieszkanie w ręce najemcy, warto zadbać o kilka kwestii, które ułatwią wynajem i zabezpieczą Twoje interesy:

  • Sprzątanie i odświeżenie lokalu – czyste mieszkanie robi dobre pierwsze wrażenie i zmniejsza ryzyko późniejszych reklamacji dotyczących stanu lokalu. Lokator, który otrzymał czyste mieszkanie powinien również zwrócić je czyste. Trudno wymagać od lokatora zwrotu posprzątanego mieszkania, jeśli w protokole zdawczo-odbiorczym zapisano, że mieszkanie jest nieposprzątane.

  • Sprawdzenie stanu technicznego – przed przekazaniem warto upewnić się, że wszystkie instalacje działają prawidłowo, nie ma przecieków, a sprzęty AGD i RTV są sprawne. Sprawdzenia większości sprzętów można dokonać również z najemcą.

  • Wyposażenie – zweryfikuj, czy w mieszkaniu znajdują się wszystkie elementy wymienione w protokole, takie jak meble, sprzęty i akcesoria. Jeśli zależy Ci na dokładnej inwentaryzacji, możesz przeliczyć nawet sztućce i talerze. Jeśli nie jest to dla Ciebie istotne, zapis ,,drobne wyposażenie kuchenne'' powinien wystarczyć.

  • Naprawy i konserwacja – drobne usterki, jak cieknący kran czy poluzowana klamka, mogą prowadzić do większych problemów, dlatego warto je usunąć jeszcze przed przekazaniem mieszkania. Jeśli jakaś usterka zostanie znaleziona przy przekazaniu mieszkania, należy wpisać ją do protokołu i ustalić kto i na jakich warunkach odpowiedzialny będzie za jej naprawę.

Spisanie protokołu zdawczo-odbiorczego i przekazanie kluczy

Protokół zdawczo-odbiorczy to jeden z najważniejszych dokumentów zabezpieczających zarówno właściciela, jak i najemcę. Powinien on zawierać:.

  • Opis stanu mieszkania – warto dokładnie opisać stan ścian, podłóg, drzwi, okien oraz wyposażenia.

  • Opis usterek i dokumentacja fotograficzna - dokładny opis usterek pozwoli na precyzyjne wskazanie już uszkodzonych lub zużytych elementów. Warto zrobić ich zdjęcia i załączyć je do protokołu zdawczo-odbiorczego.

  • Stan liczników (prąd, gaz, woda, ogrzewanie) – spisanie odczytów pozwala uniknąć nieporozumień przy rozliczaniu mediów

  • Lista przekazywanych kluczy – dokładne określenie, ile kompletów kluczy, pilotów do bramy, kart dostępu czy kodów do domofonu otrzymuje najemca.

  • Podpisy obu stron – podpisanie protokołu przez właściciela i najemcę oznacza zgodę na ustalone warunki.

Najczęstsze błędy przy przekazywaniu mieszkania

Nieprawidłowe przekazanie mieszkania może prowadzić do nieporozumień i komplikacji przy wyprowadzce najemcy. Oto najczęstsze błędy, których warto unikać:

  • Brak protokołu zdawczo-odbiorczego – bez spisanego dokumentu trudno będzie później udowodnić, w jakim stanie mieszkanie zostało przekazane.

  • Nieudokumentowany stan mieszkania – przy braku zdjęć lub filmów ewentualne uszkodzenia będą trudne do udowodnienia. Przykładowo, jeśli wpisano w protokole, że podłoga w sypialni jest uszkodzona, ale nie wykonano zdjęć lub szczegółowego opisu, to trudno będzie udowodnić, że kolejne, inne uszkodzenia podłogi w sypialni powstały przez najemcę.

  • Nieprzeliczenie przekazywanych kluczy – niewskazanie liczby i rodzaju kluczy na protokole zdawczo-odbiorczym może być przyczyną dodatkowych kosztów. Brak zwrotu wszystkich kluczy, jest podstawą do wymiany zamka lub dorobienia brakujących kluczy.

  • Niespisanie stanów liczników mediów – bez wskazań liczników mediów mogą powstać spory na tle ich rozliczenia. Spisanie protokołu przekazania liczników jest również wymagane, jeśli najemca ma przepisać umowy z dostawcami prądu lub gazu na siebie.

  • Brak weryfikacji stanu technicznego – niewykryte wcześniej usterki mogą prowadzić do nieprzyjemnych niespodzianek, takich jak zalanie mieszkania czy nadmierne pogarszanie się stanu technicznego różnych elementów. Przykład - zardzewiały wężyk doprowadzający wodę do baterii kuchennej prędzej czy później pęknie. Jeśli lokatora nie będzie akurat w domu możemy narazić się na duże koszty spowodowane zalaniem.

Dlaczego warto oficjalnie przekazać mieszkanie?

Przekazanie mieszkania najemcy to nie tylko formalność, ale kluczowy etap w procesie wynajmu. Rzetelne przekazanie lokalu na początku ułatwia jego późniejszy zwrot bez konfliktów. Dbałość o szczegóły – właściwe przygotowanie mieszkania, spisanie protokołu zdawczo-odbiorczego oraz przekazanie kluczy – pozwala uniknąć problemów i buduje profesjonalne relacje między wynajmującym a najemcą. Przygotowanie dokładnego protokołu to często żmudna praca, a przeoczenie usterek może prowadzić do późniejszych kłopotów. Jeśli zależy Ci na spokojnym przebiegu tego procesu, pomoc specjalistów może okazać się dobrym rozwiązaniem.

Adres

Zaufani administratorzy nieruchomości
Profesjonalne zarządzanie wynajmem mieszkań i domów, administracja lokali mieszkalnych
Kompleksowa administracja mieszkaniami - zarządzanie, najem, utrzymanie.

ul. Mostowa 15A/4
61-854 Poznań

Kontakt

biuro@nieruchomosci-mackowiak.pl

535-538-804

Menu